Tlačová správa

Predstavenie Kumšt sa hrá už 10 rokov

Predstavenie bratislavského Štúdia L+S Kumšt, v hlavnej úlohe s  Milanom Lasicom, Milanom Kňažkom a Mariánom Labudom, oslávi 28. novembera  10. výročie. Od premiéry v októbri 1997 ho videlo viac ako 30 tisíc divákov a odohralo sa 152 repríz. Hra Kumšt v réžii Martina Porubjaka, sa začína ako hádka troch priateľov nad "neviditeľným" obrazom, čoskoro nadobúda prekvapivé dimenzie a do absurdity prechádzajúce repliky sú čoraz konkrétnejšie.
diskutérov vrstva po vrstve opadávajú konvencie, pretvárka, kompromisy. Na povrch vystupujú ich ľudské vlastnosti, no postupne čoraz viac i to, čo starostlivo ukrývajú pod nimi: neistota, smútok, bolesť i trápenie. Všetky roviny sporu sa však odohrávajú s neodolateľným šarmom a zlomyseľným vtipom. Aforistické sentencie explodujú ako ohňostroj a pestrofarebným svetlom ožarujú človeka i jeho problémy z nečakaného uhla.
súčasnosti najčastejšie hrávaná autorka divadelných hier, rodáčka z Paríža Yasmina Reza, ktorej tvorbu poznajú aj slovenskí diváci vďaka inscenáciám hier Kumšt a Život na trikrát, získala v roku 2005 Literárnu cenu (nemeckého denníka) Die Welt. Práce francúzskej dramatičky, ktorá sa v 90. rokoch predstavila aj ako úspešná autorka románov, sa medzičasom preložili už do takmer 40 jazykov a uvádzajú sa aktuálne na viac ako 100 divadelných scénach. V zdôvodnení ocenenia sa zdôrazňuje laureátkino značné štylistické umenie a jej jasná kritika nežiadúcich sprievodných znakov tzv. zábavnej spoločnoti bez rezignácie na zábavný charakter diela. Yasmina Reza sa narodila 14. februára 1957 v metropole na Seine ako potomok inžiniera iránskeho pôvodu zo Samarkandu a huslistky maďarského pôvodu.
21. november 2007