Tlačová správa

Od pondelka v Štúdiu L+S festival osobností českého divadla

Už 14. ročník festivalu osobností českého divadla, ktorý sa bude konať v bratislavskom Štúdiu L+S od 5. do 12. novembra 2007 ponúkne sedem inscenácií českých divadelníkov.  Agentúra Stanislava Remundy, Viola Praha, Komorní divadlo, Divadlo v Řeznické, Divadlo UNGELT,  Divadlo Na Jezerce a Dejvické Divadlo sú nepochybne zárukou kultúrneho sviatku, ktorý nenechá ľahostajného ani toho najnáročnejšieho diváka. Napokon stačí spomenúť známe tváre českej kultúry ako Iva Janžúrová, Marta Kubišová, Simona Stašová, Oldřich Vízner, Ivan Trojan, František Němec a.i.

5. november o 19:00 h.
Autorská veselohra PUDL A MAGNOLIE s Ivou Janžurovou a Stanislavom Remundom

Komédia o láske aj neláske, nevere i dôvere, o hereckých snoch, zákulisných intrigách a v neposlednom rade o tajomstvách hereckého remesla. Filmové štúdio hľadá náhodné ľudské typy na role do chystaného filmu. Pri konkurze na filmové role sa po rokoch stretáva dvojica hercov – Karol a Magnolia. V láskavej satire sa pred nami odhalujú tajomstvá hereckej profesie a dva  príbehy citových vzťahov.

6. november o 19:00 h.
Inscenácia Dejvického divadla ČERNÁ DÍRA s Marthou Issovou, Václavom Neužilom, Davidom Novotným, Pavlom Šimčíkom, Ivanom Trojanom a.i.

Černá díra je hra, ktorá nám silou divadelných prostriedkov a zážitkov pripomína, že nič nie je jednoznačné, všetko môže byť stokrát inak. Stačí len nepatrný pohyb, drobné zaváhanie alebo iba  myšlienka a všetko sa mení, vrátane priestoru a času. Ocitneme sa spoločne na jednej neidentifikovateľnej benzínovej pumpe uprostred púšte, kde sa môže stať čokoľvek.

7. november o 19:00 h.
Hra Divadla v Řeznicke ŘÍMSKÉ NOCI v hereckom duete  Simony Stašovej a Oldřicha Víznera

Príbeh tridsaťročného priateľstva medzi americkým dramatikom Tennessee Williamsom a talianskou  herečkou Annou Magnani. Hra začína koncom štyridsiatych rokov minulého storočia, keď sa Williams v Ríme konečne stretne s herečkou, pre ktorú tuží písať. Hneď nájdu porozumenie jeden pre druhého a tak v období, ktoré nasleduje, predkladá autor divákom životné peripetie oboch umelcov.

8. november o 19:00 h.
Verše básnika J. Schneidera  spieva a recituje  Marta Kubišová v recitále  z Divadla Ungelt VÍTEJ, LÁSKO

10. november o 19:00 h.
Divadelné predstavenie Divadla Na Jezerce  PETROLEJOVÉ LAMPY účinkujú Jan Hrušinský, Věra Kubánková, Barbora   Hrzánová a.i.

Petrolejové lampy rozprávajú príbeh Štěpky Kiliánové,  nie príliš peknej ženy z bohatej rodiny, ktorá i vo svojich viac než  tridsiatich rokoch zostáva pannou na duši aj na tele. Jediným mužom, o ktorého kedy stála, bol jej o päť  rokov starší bratranec a priateľ z detstva Pavel Malina. Statok, ktorý rodina spravuje, chátra a Pavol sa preto uchyľuje k nevídanému: nepeknú,ale peňažne zaopatrenú Štěpku požiada o ruku. Tá vidí v manželstve hlavne príležitosť, ako konečne prísť k vytúženému dieťaťu. Netuší však, čo ju v spolužití s Pavlem čaká…

11. november o 19:00 h.
Príbeh Komorní divadla Praha SMLOUVA  si zahrajú František Němec a David Matásek.

Neobvyklý príbeh slávneho hollywoodskeho scenáristu, ktorý žije v ústraní švajčiarskeho penziónu a najme si tu svojho vraha - takmer detektívny príbeh slávneho autora so strhujúcimi dialógami, nepostráda veľa napätia aj komediálne situácie, s prvkami absurdnej drámy.

12. november o 19:00 h.
V strhujúcom  príbehu z divadla Viola NOVOCENTO (MAGICKÉ PIANO) si zahrájú David Prachař a Emil Viklický.

Novecento sa odohráva na lodi, ktorá pravidelne brázdila oceán medzi Európou a Amerikou. Novecento je meno odloženého novorodenca, ktorého námorníci objavili v podpalubí. V priebehu  rokov sa chlapec naučil hrať na piano tak, „že i Boh tancoval, pokiaľ sa nikto nepozeral...


.................................................................
Festival sa koná pod záštitou Veľvyslanectva Českej republiky v SRGenerálni reklamní partneri: Slovak Telekom, HassHlavní reklamní partneri:  Eco Invest, Impuls-Leasing Slovakia, Ministerstvo kultury České republikyReklamní partneri: Produkčný dom Forza, hotel SoreaMediálni partneri: TV Markíza, Plazma media, rádio Okey, Pravda, týždenníky Markíza a Žurnál, SITA
2. november 2007