Tlačová správa

Stano Dančiak sa predstaví vo svojej životnej úlohe

Štúdio L+S uvedie od 13. apríla 2007 nové predstavenie Tankreda Dorsta v spolupráci s Ursulou Ehlerovou „Ja, Feuerbach“. V príbehu o osude človeka, ktorý opustil skutočnosť, aby sa usídlil v priestore božského krásna, za čo musel byť potrestaný sa v réžií Jakuba Nvotu predstaví Stano Dančiak, Kamil Mikulčík a Marta Rašlová

Hra Tankreda Dorsta, ktorú napísal v spolupráci so svojou manželkou Ursulou Ehlerovou je jedným z najkrajších textov o divadle a herectve, a pohnutých osudoch ľudí „mimo realitu“, aké boli za posledné roky napísané.

Inscenácia zachytáva na javisku existenciálnu situácia, typickú pre hercov: herec príde na „predvádzačku“. Je to Feuerbach. Režisér ho necháva čakať. A tak ostáva Feuerbach na javisku sám, len s asistentom réžie. Feuerbach rozpráva o svojom živote, o svojich úspechoch a prianiach. A túžbe získať angažmán. Asistent je skúpy na slovo a ľahostajný. A tak sa púšťa herec do monológov – najprv z rozpakov, nakoniec sa mu to však zapáči – Feuerbach sa stáva stredobodom pozornosti, centrom diania. S pribúdajúcim časom sa stáva celá situácia mysteriózna: Feuerbach sa dostáva takmer do extázy. Je Feuerbach blázon či génius?

Feuerbach je herec, ktorý nestál už 7 rokov na javisku. Dnešný večer je pre neho veľmi dôležitý, dúfa, že už konečne v tomto divadle dostane postavu. Už len skutočnosť, že musí vôbec predhrávať režisérovi, on, ktorého všetci poznajú pre jeho veľké herecké roly a úspechy, je potupná. Musí sa však cez to preniesť. A teraz – napriek dohodnutému termínu – tu režisér nie je. Necháva ho čakať. Len jeho asistent sedí v hľadisku. A je to ešte k tomu totálny diletant, ktorý sa na režiséra len hrá.  A ktorý nielenže nepozná Shakespearea, ale ani Feuerbacha. Feuerbach je z toho mimo. Rozzúri ho to. Počas dlhého čakania sa odohrajú ďalšie zaujímavé príhody. Na scéne sa zjaví pes. O niečo neskôr nejaká pani, ku ktorej pes evidentne patrí, ale ktorá sa ho chce zámerne zbaviť. Feuerbach začne byť podozrievavý: je celá táto situácia len zinscenovaná, aby ho vyskúšali? Pokúšajú sa zistiť ako veľa vydrží? A či vydrží? Boj o herecké právo na existenciu na javisku sa zmení pre Feuerbacha na boj o vlastnú existenciu.


Stano Dančiak sa predstaví vo svojej životnej úlohe, ktorá ho núti rekapitulovať celý svoj herecký život, všetky jeho postavy, zážitky a skúsenosti z javiska. Napriek tomu, že je to veľmi populárny a vynikajúci herec, nikdy mu žiaden režisér nevenoval rolu, ktorá by bola tak trocha o ňom, pre neho, ktorej by sa mohol zhostiť s humorom a gestami jemu vlastnými. Na takmer prázdnom javisku, s minimom rekvizít uvidí divák herecký koncert, ktorým Dančiak rozohrá priestor okolo seba, svoje telo, svoj hlas, svoje fluidum i svoje herecké majstrovstvo.

Tankred Dorst je jedným z najvýznamnejších súčasných nemeckých dramatikov. Za svoje rozsiahle dielo získal množstvo ocenení, medzi inými aj Cenu Georga Büchnera. Na Slovensku sa hrali jeho hry Fernando Krapp mi napísal tento list a Merlin. Hra Tankreda Dorsta, ktorú napísal v spolupráci so svojou manželkou Ursulou Ehlerovou je jedným z najkrajších textov o divadle a herectve a pohnutých osudoch ľudí „mimo realitu“, aké boli za posledné roky napísané. Tankred Dorst je jedným z najvýznamnejších súčasných nemeckých dramatikov. Za svoje rozsiahle dielo získal množstvo ocenení, medzi inými aj Cenu Georga Büchnera. Na Slovensku sa hrali jeho hry Fernando Krapp mi napísal tento list a Merlin.

..............................................................................................................
generálny reklamný partner: cestovná kancelária Hydrotour
hlavní reklamní partneri: Eco Invest, Forza Music, Mondi Business Paper SCP Ružomberok
reklamný partner: Produkčný dom FORZA
mediálni partneri: TV Markíza, Rádio Okey, denník Pravda, týždenníky Markíza a Žurnál
28. marec 2007