Tlačová správa

Štúdiu L+S uvedie 200. reprízu KUMŠTU!

     Na záver jubilejnej tridsiatej sezóny uvedie Štúdio L+S, v piatok 14. júna 2013, 200. reprízu svojej inscenácie KUMŠT. Hra jednej z najúspešnejších súčasných francúzskych dramatičiek Yasminy Rezy mala premiéru 21. októbra 1997. Režisér a dramatik Martin Porubjak obsadil do inscenácie troch skvelých hercov – Milana Lasicu – Milana Kňažka a Mariána Labudu. Hru preložila Elena Flašková. „Esko“ má v repertoári ešte jednu hru od Yasminy Rezy – Život na trikrát.
     „Hra Yasminy Rezy Kumšt sa už stala legendou, jednou z najhranejších súčasných hier na svete. Ja som si ju kedysi prečítal v nemeckom preklade a po krátkom premýšľaní som mal pred sebou ideálnu trojicu slovenských hercov: Lasica, Labuda, Kňažko. Že prečo? Lebo všetci traja herci - okrem toho, že sú výborní - majú jednu spoločnú vlastnosť a tou je irónia! Čo je podľa mňa pri takejto hre nevyhnutné. A ešte čosi, na čo majú presný výraz Nemci: "Hassliebe" (nenávistná láska). Kumšt nie je iba hra dômyselných bonmotov, je to hra o vášnivom priateľstve a vášnivej vzájomnej žiarlivosti troch chlapov. Pravidlo hry: vždy sa dvaja spiknú proti tretiemu. Až na samom konci dôjde zrejme iba k chvíľkovému zmiereniu. Staré priateľstvo nehrdzavie!
     Ale diváci v Štúdiu L+S sa smejú od začiatku do konca na tejto smutno-grotesknej trojici. Od premiéry až dodnes.
     Pravdaže nie všetci. A nie všade, kde sa tá hra hrala či hraje. Zažil som aj výhrady nespokojných divákov. Francúzsky režisér Kerbrat, ktorý hosťoval kedysi v SND a Kumšt inscenoval v Paríži sa pozastavil nad grotesknosťou Kumštu v Štúdiu L+S. Zažil som Kumšt v Poľsku - priam temný, depresívny príbeh o totálnom nepriateľstve troch frustrovaných lúzrov. A sám Milan Kňažko, ktorý absolvoval spoločný obed s autorkou v Paríži, nám po návrate líčil, ako sa Yasmina Reza priam vydesila, keď jej referoval o búrlivých reakciách bratislavského publika.
     Medzi pochybovačov o kvalitách Kumštu patril Marián Labuda. Pamätám si, ako sme sedeli v šatni, kde sme mali mať prvú "čítaciu skúšku". Bol tam Lasica, Kňažko, ja - iba Marián chýbal. Keď dlho nechodil, zatelefonoval som mu, kde je, prečo neprišiel. A on odvetil: "Hru som si prečítal, je to o ničom. Škoda pary. Ja v tom hrať nebudem." "Neblbni," vravím mu, "všetci Ťa čakáme, už aj nech si tu!" Dostavil sa za pol hodiny, s ostentatívnou nechuťou začal čítať, ale postupne ho hra - pravdaže aj vďaka "nasadeniu" Lasicu a Kňažka - zaujala. Napokon sa stal náruživým fanúšikom Kumštu. Ale osud mu to v mene autorky i nás oplatil. Počas zájazdu s Kumštom v Česku všetci traja herci cestovali spoločne autom a havarovali. Lasica s Kňažkom sa síce zranili, ale nie vážne. Najhoršie dopadol Marián Labuda. Strávil niekoľko týždňov v nemocnici a ďalších nemálo týždňov na liečení. Na tú dvojstú reprízu - aspoň dúfam - príde mestskou dopravou.
     C´est la vie! Divadlo má mnoho tvárí. Tá naša v Štúdiu L+S sa dožíva 200-ej reprízy,“ Martin Porubja.

Jubilejnú tridsiatu sezónu podporujú:

Generálni reklamní partneri: Slovenská sporiteľňa, Mediworx software solutions Hlavní reklamní partneri: Tempest, PPC Power, Forza Music, Forza CZ
Reklamní partneri: Komerční banka, Slovnaft, Barzzuz, Europapier Slovakia, hotel Tatra, Teddeum, Produkčný dom Forza
Mediálni partneri: Rádio Europa 2, denník Pravda, týždenníky Slovenka a .týždeň, mesačníky Golf Revue, Kam do mesta, internetové portály zoznam.sk a kedykam.sk, tlačová agentúra SITA a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko

Zuzana Golianová                                                    12. 6. 2013, v Bratislave

12. jún 2013